Sprintcup etapp 3on 2009-05-13 19:32
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2007

   Pl Namn                    Klubb                          Tid 



H45  (24)      2360 m                      

    1 Bengt Mattsson          Tolered-Utby Ol-klubb        15:16 
    2 Stefan Sjöblom          Frölunda OL                  15:42 
    3 Mikael Jungbjer         Göteborgs Skidklubb          16:02 
    4 Ragnar Uppström         FK Herkules                  16:17 
    5 Thomas Attfors          Tolered-Utby Ol-klubb        16:43 
    6 Hans Carlstedt          Sävedalens AIK               17:18 
    7 Carl-Henry Andersson    OK Orinto                    17:19 
    8 Magnus Wide             FK Herkules                  17:22 
    9 Henrik Carlsson         IK Uven                      17:26 
   10 Christer Borg           Göteborg-Majorna OK          17:30 
   11 Sten Blomström          IK Stern                     17:49 
   12 Stefan Gustafsson       IFK Göteborg                 18:06 
   13 Magnus Uppström         FK Herkules                  18:10 
   14 Lars-Olof Rönnqvist     OK Löftan                    20:35 
   15 Tomas Andreasson        Frölunda OL                  20:56 
   16 Björn Engström          Lerums SOK                   21:06 
   17 Göran Håkansson         IK Uven                      21:30 
   18 Sten Helmertz           FK Herkules                  21:45 
   19 Jan-Erik Porath         Tolered-Utby Ol-klubb        21:51 
   20 Bror Andreasson         Tolered-Utby Ol-klubb        26:18 
   21 Claes-Göran Norlin      Kungälvs OK                  27:52 

      Bengt Alkdal            IF Marin Väst             ej start 
      Anders Björklund        Sävedalens AIK            ej start 
      Lars-Göran Axmalm       Sävedalens AIK            ej start 



H21  (39)      3010 m                      

    1 Erik Engstrand          IFK Göteborg                 16:55 
    2 Egil Edvardsen          Göteborg-Majorna OK          16:58 
    3 Erik Sagvolden          Göteborg-Majorna OK          16:59 
    4 Martin Hogedal          OK Orion                     17:24 
    5 Ola Martner             Göteborg-Majorna OK          17:26 
    6 Rikard Pentonen         IFK Göteborg                 17:41 
    7 Jonas Palm              Sävedalens AIK               17:42 
    8 Tomi Mattila            IFK Göteborg                 18:26 
    9 Martin Moberg           Norbergs OK                  18:27 
   10 Simon Lennermo          Nässjö OK                    18:51 
   11 Simon Lindberg          Västerås SOK                 19:13 
   12 Erik Johansson          Falköpings AIK               19:25 
   13 Anton Hemlin            IK Uven                      19:28 
   14 Per-Anders Eggertsen    IFK Göteborg                 19:37 
   15 Richard Sott            Frölunda OL                  19:48 
   16 Johnny Hålsjö           OK Alehof                    20:17 
   17 Jacob Johansson         Falkenbergs OK               20:24 
   18 Anders Wadsten          OK Landehof                  20:31 
   19 Andreas Bjärkmar        Linköpings OK                20:35 
   20 Niclas Ståhl            FK Herkules                  21:40 
   21 Mattias Eliasson        IK Stern                     21:47 
   22 Per Kjellander          Göteborg-Majorna OK          22:05 
   23 Stefan Johansson        Frölunda OL                  22:06 
   24 Magnus Homann           Frölunda OL                  22:26 
   25 Jan Johansson           Frölunda OL                  22:48 
   26 David Johansson         Falkenbergs OK               22:49 
   27 Leif Einarsson          Kungälvs OK                  22:57 
   28 Stefan Tisell           IK Stern                     23:08 
   28 Emil Karlsson           OK Alehof                    23:08 
   30 Johan Blick             OK Alehof                    23:54 
   31 Andreas Skymberg        Sävedalens AIK               24:13 
   32 Olle Schälin            OK Alehof                    24:30 
   33 Daniel Nilsson          IK Stern                     24:41 
   34 Tobias Österlund        IK Ymer                      26:21 
   35 Jonas Norrman           Göteborg-Majorna OK          27:21 
   36 Roger Lundin            FK Herkules                  29:00 
   37 Ingemar Blom            IK Uven                      30:20 

      Anders Arfwedson        Frölunda OL               Ej godk. 
      Lars-Johan Våg          Lerums SOK                Ej godk. 



H16  (7)       2360 m                      

    1 Erik Classon            OK Orinto                    13:29 
    2 Joakim Eliasson         OK Alehof                    13:37 
    3 Måns Östman             Göteborg-Majorna OK          13:48 
    4 Kristian Narbro-Porath  Tolered-Utby Ol-klubb        15:05 
    5 Viktor Runnby           Göteborg-Majorna OK          16:17 
    6 Daniel Zachrisson       Kungälvs OK                  23:15 
    7 Anton Blom              IK Uven                      23:33 



H14  (10)      1910 m                      

    1 Filip Wadsten           OK Landehof                  10:57 
    2 Gustav Boquist          IK Uven                      11:24 
    3 Oscar Renberg           FK Herkules                  11:51 
    4 Rickard Norlin          Kungälvs OK                  12:29 
    5 Viktor Yngström         Frölunda OL                  13:45 
    6 Petter Östman           Göteborg-Majorna OK          14:10 
    7 Tim Jonasson            Frölunda OL                  14:41 
    8 Fredrik Burman          Tolered-Utby Ol-klubb        16:01 
    9 Felix Garmer            Göteborg-Majorna OK          17:23 

      Jesper Mattsson         Göteborg-Majorna OK       ej start 



H12  (7)       1590 m                      

    1 Rasmus Arfwedson        Frölunda OL                  12:24 
    2 Albin Pålsson           Kungälvs OK                  12:27 
    3 Lukas Wadsten           OK Landehof                  15:36 
    4 Jakob Karlsson          Göteborg-Majorna OK          16:44 
    5 Karl Norrman            Göteborg-Majorna OK          17:26 
    6 Filip Zachrisson        Kungälvs OK                  19:05 
    7 Benjamin Gabrielsson    Kungälvs OK                  19:57 



D45  (7)       1910 m                      

    1 Annika Aasa             IK Uven                      14:15 
    2 Jenny Homann            Frölunda OL                  15:46 
    3 Ulla Carlstedt          Sävedalens AIK               17:58 
    4 Lena Håkansson          IK Uven                      18:02 
    5 Elisabet Hemlin         IK Uven                      18:11 
    6 Anna Wiklander          Göteborg-Majorna OK          26:06 

      My Engström             Lerums SOK                Ej godk. 



D21  (21)      2580 m                      

    1 Camilla Berglund        Sävedalens AIK               17:08 
    2 Linda Martinsson        IF Marin Väst                18:13 
    3 Louise Göthfors         Göteborg-Majorna OK          18:16 
    4 Amilia Björklund        Sävedalens AIK               19:02 
    5 Kristin Edvardsen       Göteborg-Majorna OK          19:05 
    6 Lisa Palm               Sävedalens AIK               19:16 
    7 Camilla Lundgren        Göteborg-Majorna OK          19:21 
    8 Lotta Nilsson           OK Alehof                    20:49 
    9 Yvonne Fjordside        Sävedalens AIK               20:55 
   10 Frida Nero              Göteborg-Majorna OK          20:59 
   11 Ylva Sunesson           OK Alehof                    21:19 
   12 Lena Max                Frölunda OL                  21:33 
   13 Lisa Weimann            IK Uven                      22:48 
   14 Josefin Bertilsson      FK Herkules                  23:21 
   15 Johanna Wallinder       Göteborg-Majorna OK          25:56 
   16 Ida Engström            Lerums SOK                   26:37 
   17 Maria Edvall            Klubblös Klubblös            26:52 
   18 Therese Berg            Tolered-Utby Ol-klubb        30:31 
   19 Anneli Gabrielsson      Kungälvs OK                  30:59 
   20 Cindy Sjöblom           Frölunda OL                  32:22 
   21 Anna-Karin Norrman      Göteborg-Majorna OK          32:43 



D16  (4)       2360 m                      

    1 Anna Wallin             Sjövalla FK                  16:19 
    2 Paula Jungbjer          FK Herkules                  17:50 
    3 Elin Blick              OK Alehof                    19:06 
    4 Madeleine Attfors       Tolered-Utby Ol-klubb        22:35 



D14  (11)      1910 m                      

    1 Tilda Karlsson          OK Alehof                    12:27 
    2 Elin Classon            OK Orinto                    13:11 
    3 Danielle Fröstad        Kungälvs OK                  13:50 
    4 Ylva Mattsson           Tolered-Utby Ol-klubb        15:06 
    5 Klara Pålsson           Kungälvs OK                  15:16 
    6 Sara Magnusson          OK Landehof                  16:00 
    7 Linnea Bergstrand       Kungälvs OK                  17:06 
    8 Daniela Nilsson         Kungälvs OK                  18:41 
    9 Cherie Sjöblom          Frölunda OL                  19:05 
   10 Ella Wallinder          Göteborg-Majorna OK          19:41 
   11 Lovisa Nilsson          Kungälvs OK                  25:18 



D12  (5)       1590 m                      

    1 Lina Pålsson            Kungälvs OK                  17:09 
    2 Emma Renberg            FK Herkules                  18:30 
    3 Elvira Sellgren         Göteborg-Majorna OK          19:36 
    4 Klara Wallinder         Göteborg-Majorna OK          25:54 
    5 Sara Karlsson           Göteborg-Majorna OK          46:42