Sprintcup, etapp 1on 2009-04-29 21:22
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2007

   Pl     Rank Namn                         År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H45  (17)      2000 m                      

    1          Anders Björklund             57     6 Sävedalens AIK               13:20 S        
    2          Stefan Sjöblom               58     6 Frölunda OL                  13:50 S        
    3          Magnus Wide                  62     6 FK Herkules                  14:08 S        
    4          Bengt Mattsson               62     6 Tolered-Utby Ol-klubb        14:13 S        
    5          Ulf Lennart Peterson         54     6 Kungälvs OK                  14:17 S        
    6          Lars-Johan Våg               61     6 Lerums SOK                   14:27 S        
    7          Henrik Carlsson              57     6 IK Uven                      15:18 S        
    8          Christer Borg                63     6 Göteborg-Majorna OK          15:45 S        
    9          Magnus Uppström              59     6 FK Herkules                  15:46 S        
   10          Sten Blomström               51     6 IK Stern                     16:14 S        
   11          Björn Östman                 62     6 Göteborg-Majorna OK          16:59 S        
   12          Mats Nyberg                  55     6 Lerums SOK                   18:12 S        
   13          Tomas Andreasson             63     6 Frölunda OL                  19:13 S        
   14          Erik Sparrevik               57     6 Lerums SOK                   20:19 B        
   15          Göran Håkansson              57     6 IK Uven                      20:31 B        

               Bengt Alkdal                 42     6 IF Marin Väst             Ej godk.          
               Peter Foppen                          Minor                     Ej godk.          



H21  (53)      2800 m                      

    1          Jonas Pilblad                77     6 IFK Göteborg                 13:56 S        
    2          Simon Svensson               83    13 OK Pan-Kristianstad          14:09 S        
    3          Erik Sagvolden               88     6 Göteborg-Majorna OK          14:20 S        
    4          Jonas Nyberg                 84    13 OK Pan-Kristianstad          14:34 S        
    5          Mattias Larsson              78     6 IFK Göteborg                 14:48 S        
    6          Rikard Pentonen              83     6 IFK Göteborg                 14:53 S        
    7          Markus Johansson             87     6 IFK Göteborg                 14:54 S        
    8          Martin Hogedal               80     1 OK Orion                     15:14 S        
    9          Jonas Lundgren               88     3 Stora Tuna OK                15:22 S        
   10          Jonas Palm                   82     6 Sävedalens AIK               15:34 S        
   11          Jonas Hemlin                 90     6 IK Uven                      15:39 S        
   11          Wouter Foppen                         Minor                        15:39 S        
   13          Ola Jodal                    72     6 Göteborg-Majorna OK          15:59 S        
   14          Sergej Fedatsenka                   6 Sävedalens AIK               16:00 S        
   15          Christian Vejedal            77    20 Hestra IF                    16:04 S        
   16          Anders Höije                 80     6 Göteborg-Majorna OK          16:11 S        
   16          Erik Tengvall                84    20 Vänersborgs SK               16:11 S        
   18          Anton Hemlin                 88     6 IK Uven                      16:19 S        
   19          Andreas S Johansson          76     6 Göteborg-Majorna OK          16:35 S        
   20          Fredrik Karlsson             72     6 Göteborg-Majorna OK          16:41 S        
   21          Jonas Lundberg               74     6 Göteborg-Majorna OK          16:42 S        
   22          Jacob Johansson              83     7 Falkenbergs OK               17:10 S        
   22          Richard Sott                 74     6 Frölunda OL                  17:10 S        
   24          Max Karle                    77    20 OK Skogshjortarna            17:13 S        
   25          Per Sander                   63     6 Göteborg-Majorna OK          17:21 S        
   26          Jon Sjöholm                           Klubblös                     17:27 S        
   27          Johnny Hålsjö                83     6 OK Alehof                    17:36 S        
   28          Simon Lennermo               85    14 Nässjö OK                    17:42 S        
   29          Carl Norin                   66     6 Frölunda OL                  18:09 S        
   30          Per Kjellander               65     6 Göteborg-Majorna OK          18:13 S        
   31          Jan Johansson                73     6 Frölunda OL                  18:16 S        
   32          Niels-Peter Foppen                    Minor                        18:23 S        
   33          Anders Hellgren              70     6 Frölunda OL                  18:26 S        
   34          Anders Arfwedson             70     6 Frölunda OL                  18:40 S        
   35          Magnus Homann                70     6 Frölunda OL                  18:43 S        
   36          Tim Björkman                 87     7 OK Nackhe                    19:09 S        
   36          Anders Yngström              66     6 Göteborg-Majorna OK          19:09 S        
   38          Johan Blick                  92     6 OK Alehof                    19:13 S        
   39          Per-Åke Bastestad            76     6 Tolered-Utby Ol-klubb        19:50 S        
   40          Leif Einarsson               65     6 Kungälvs OK                  20:02 B        
   41          Johan Lidström               84     6 OK Landehof                  20:08 B        
   42          David Johansson              82     7 Falkenbergs OK               20:32 B        
   43          Mattias Eliasson             90     6 IK Stern                     20:35 B        
   44          Andreas Skymberg             84     6 Sävedalens AIK               21:04          
   45          Tobias Österlund             84    20 IK Ymer                      21:49          
   46          Anders Jonsson               77     6 IF Marin Väst                22:33          
   47          Ulf Gabrielsson              68     6 Kungälvs OK                  23:35          
   48          Roger Lundin                 71     6 FK Herkules                  24:32          
   49          Ingemar Blom                 67     6 IK Uven                      26:23          

               Anders Lamm                  66     6 Frölunda OL               ej start          
               Anders Hedberg               90     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Henrik Eliasson              83     6 IFK Göteborg              ej start          
               Jens Kvarnström              89     6 OK Landehof               ej start          



H16  (11)      2000 m                      

    1          Måns Östman                  93     6 Göteborg-Majorna OK          11:19          
    2          Joakim Eliasson              93     6 OK Alehof                    11:30          
    3          Rasmus Larsson               94     6 OK Alehof                    13:15          
    4          Niklas Helmertz              93     6 FK Herkules                  13:39          
    5          Arvid Lindh                  93     6 Göteborg-Majorna OK          14:08          
    6          Viktor Runnby                93     6 Göteborg-Majorna OK          14:30          
    7          Anton Blom                   94     6 IK Uven                      14:38          
    8          Robin Höglund                93     6 FK Herkules                  14:45          
    9          Vidar Eriksson               93     6 IF Marin Väst                16:12          
   10          Fredrik Voksepp              94    20 OK Skogshjortarna            26:07          

               Johan Gunnarsson             93     6 Lerums SOK                ej start          



H14  (11)      1400 m                      

    1          Gustaf Sparrevik             95     6 Lerums SOK                    8:05          
    2          Petter Östman                95     6 Göteborg-Majorna OK           8:21          
    3          Gustav Boquist               95     6 IK Uven                       8:41          
    4          Jesper Mattsson              01     6 Göteborg-Majorna OK           8:48          
    5          Arvid Våg                    95     6 Lerums SOK                    9:03          
    6          Viktor Yngström              95     6 Frölunda OL                   9:13          
    7          Oscar Renberg                96     6 FK Herkules                   9:41          
    8          Felix Garmer                 96     6 Göteborg-Majorna OK           9:50          
    9          Tim Jonasson                 95     6 Frölunda OL                  11:28          
   10          Fredrik Burman               94     6 Tolered-Utby Ol-klubb        20:23          

               Johan Höglund                96     6 FK Herkules               ej start          



H12  (5)       1400 m                      

    1          Rasmus Arfwedson             97     6 Frölunda OL                  10:12          
    2          Johan Lamm                   98     6 Frölunda OL                  12:30          
    3          Jakob Karlsson               97     6 Göteborg-Majorna OK          13:15          
    4          Fabian Sivengård             98     6 Sjövalla FK                  23:04          
    5          Benjamin Gabrielsson         99     6 Kungälvs OK                  28:57          



D45  (7)       2000 m                      

    1          Annika Aasa                  63     6 IK Uven                      18:00 S        
    2          Jenny Homann                 64     6 Frölunda OL                  20:15 S        
    3          Karin Elfman                 50     6 IF Marin Väst                23:39 S        
    4          Lena Håkansson               58     6 IK Uven                      25:38 S        
    5          Eva Blomström                50     6 IK Stern                     26:22 B        
    6          Karin Helmertz               61     6 FK Herkules                  26:43 B        

               Rosa Johansson               47     6 IK Uven                   ej start          



D21  (25)      2300 m                      

    1          Linda Martinsson             78     6 IF Marin Väst                14:20 S        
    2          Jennie Runesson              87     6 Göteborg-Majorna OK          14:45 S        
    3          Amilia Björklund             93     6 Sävedalens AIK               15:07 S        
    4          Camilla Lundgren             89     6 Göteborg-Majorna OK          15:15 S        
    5          Ida-Maria Svensson           88     6 Sävedalens AIK               15:23 S        
    6          Frida Kjellberg              81     6 IFK Göteborg                 15:50 S        
    7          Maria Holmstrand             79     6 IFK Göteborg                 15:54 S        
    8          Josefin Bertilsson           89     6 FK Herkules                  16:16 S        
    9          Lina Strand                  88     6 Göteborg-Majorna OK          16:19 S        
   10          Hanna Westerberg             91     6 Göteborg-Majorna OK          16:23 S        
   11          Lotta Nilsson                85     6 OK Alehof                    16:37 S        
   12          Ylva Sunesson                82     6 OK Alehof                    16:45 S        
   13          Laila B Höglund              62     6 FK Herkules                  16:58 S        
   14          Yvonne Fjordside             70     6 Sävedalens AIK               17:01 S        
   15          Maria Arvidsson              87     6 Göteborg-Majorna OK          17:02 S        
   16          Sara Svensson                82     6 Göteborg-Majorna OK          17:17 S        
   17          Sofia Malmqvist              76     6 Göteborg-Majorna OK          17:19 S        
   18          Lena Max                     80     6 Frölunda OL                  18:04 S        
   19          Marie Johansson              81     6 Göteborg-Majorna OK          18:43 S        
   20          Hanna Weimann                85     6 IK Uven                      20:36 S        
   21          Maria Edvall                        6 IK Stern                     21:21 B        
   22          Johanna Wallinder            68     6 Göteborg-Majorna OK          21:23 B        
   23          Anneli Gabrielsson           73     6 Kungälvs OK                  28:13          

               Louise Göthfors              73     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Kristin Edvardsen            90     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          



D16  (3)       2000 m                      

    1          Elin Blick                   94     6 OK Alehof                    15:29          
    2          Paula Jungbjer               94     6 FK Herkules                  15:50          
    3          Klara Hemlin                 94     6 IK Uven                      18:03          



D14  (7)       1400 m                      

    1          Klara Pålsson                95     6 Kungälvs OK                   9:38          
    2          Danielle Fröstad             95     6 Kungälvs OK                   9:48          
    3          Lydia Norin                  96     6 Frölunda OL                  10:51          
    4          Cherie Sjöblom               95     6 Frölunda OL                  12:01          
    5          Ylva Mattsson                96     6 Tolered-Utby Ol-klubb        12:51          
    6          Daniela Nilsson              95     6 Kungälvs OK                  14:53          
    7          Lovisa Nilsson               96     6 Kungälvs OK                  22:17          



D12  (5)       1400 m                      

    1          Ella Wallinder               97     6 Göteborg-Majorna OK          11:14          
    2          Emma Renberg                 98     6 FK Herkules                  16:33          
    3          Elin Voksepp                 97    20 OK Skogshjortarna            23:45          
    4          Sara Karlsson                99     6 Göteborg-Majorna OK          40:46          
    5          Klara Wallinder              01     6 Göteborg-Majorna OK          43:27