GMOK Vårtävlingmå 2009-04-27 08:22
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl Namn                   Klubb                         Tid   Diff. 



H80  (4)        2840 m                       

    1 Bengt Borg             Göteborg-Majorna OK       1:02:03    0:00 
    2 Bengt Karlsson         Kungälvs OK               1:03:56    1:53 
    3 Stig Engström          OK Skogshjortarna         1:18:56   16:53 

      Yngve Hederström       OK Skogshjortarna        Ej godk.         



H75  (10)       2840 m                       

    1 Leif Hjertqvist        IK Stern                    39:02    0:00 
    2 Harry Söderberg        FK Friskus Varberg          40:23    1:21 
    3 Rolf Blom              Frölunda OL                 43:20    4:18 
    4 Bertil Pettersson      OK Tyr                      45:15    6:13 
    5 Leif Edsand            Sävedalens AIK              45:53    6:51 
    6 Rolf Forsman           Tolered-Utby Ol-klubb       47:30    8:28 
    7 Carl-Henrik Hallberg   IK Uven                     47:53    8:51 
    8 Erik Johansson         Göteborgs Spårvägars GIF    53:51   14:49 
    9 Sten Carlsson          Sävedalens AIK              59:35   20:33 

      Bertil Johansson       OK Landehof              ej start         



H70  (16)       3820 m                       

    1 Göran Olofsson         Fjärås AIK                  40:54    0:00 
    2 Andre Alexandersson    Kungälvs OK                 42:12    1:18 
    3 Roland Brandshage      Sävedalens AIK              42:53    1:59 
    4 Gunnar Johansson       OK Gipen                    45:19    4:25 
    5 Roland Aasa            IK Uven                     45:32    4:38 
    6 Agne Östensson         Tolered-Utby Ol-klubb       46:28    5:34 
    7 Lennart Bernhed        Tolered-Utby Ol-klubb       46:50    5:56 
    8 Per-Hugo Lundgren      Lerums SOK                  47:29    6:35 
    9 Ragnar Gudmundsson     IF Rigor                    50:50    9:56 
   10 Matts Mattsson         OK Gipen                    53:07   12:13 
   11 Gösta Grahn            Sävedalens AIK              58:51   17:57 
   12 Gert Emanuelsson       FK Herkules               1:02:42   21:48 
   13 Totte Holm             Markbygdens OK            1:12:15   31:21 
   14 Alban Karlbom          Lerums SOK                1:12:29   31:35 
   15 Arne Fredholm          Frölunda OL               1:28:10   47:16 

      Bengt Fagrell          OK Alehof                ej start         



H65  (16)       3820 m                       

    1 Henrik Hvoslef         IK Stern                    35:07    0:00 
    2 Sören Andersson        IK Dran                     36:51    1:44 
    3 Rune Arvidsson         Markbygdens OK              38:38    3:31 
    4 Lars Olof Lannfelt     OK Skogshjortarna           38:53    3:46 
    5 Kurt Fredrixon         OK Skogshjortarna           42:31    7:24 
    6 Bengt Johansson        Sävedalens AIK              44:04    8:57 
    7 Christer Westberg      IFK Göteborg                44:17    9:10 
    8 Lennart Höije          OK Ravinen                  45:14   10:07 
    9 Tore Pettersson        OK Gipen                    47:11   12:04 
   10 Hans Johansson         IK Stern                    48:40   13:33 
   11 Leif Samor             Tjällmo-Godegårds OK        51:16   16:09 
   12 Percy Carlsson         Göteborgs Spårvägars GIF    51:28   16:21 
   13 Gunnar Vallin          OK Landehof                 54:55   19:48 
   14 Kjell-Åke Isaksson     OK Skogshjortarna           58:37   23:30 
   15 Melvin Kristiansen     IF Rigor                  1:04:33   29:26 

      Ingemar Lindblom       IFK Göteborg             Ej godk.         



H60  (41)       4450 m                       

    1 Ove Thorsson           IK Trenne Ullared           38:05    0:00 
    2 Stefan G Larsson       OK Njudung                  40:18    2:13 
    3 Jonas Larsson          OK Kullingshof              42:00    3:55 
    4 Rune Sandberg          Uddevalla OK                42:57    4:52 
    5 Per-Arne Källén        Uddevalla OK                43:42    5:37 
    6 Jukka Rankanen         Sjövalla FK                 43:56    5:51 
    7 Christer Elfsberg      Kristinehamns OK            45:53    7:48 
    8 Jan Vulcan             Tolered-Utby Ol-klubb       46:37    8:32 
    9 Olof Karlsson          Uddevalla OK                47:49    9:44 
   10 Thomas Åberg           Tolered-Utby Ol-klubb       51:43   13:38 
   11 Christer Samuelsson    OK Löftan                   52:35   14:30 
   12 Krister Alfredsson     OK Orinto                   52:38   14:33 
   13 Benny Lennart Ivarsson Fjärås AIK                  53:41   15:36 
   14 Lennart Gustavsson     IK Uven                     53:55   15:50 
   15 Staffan Broberg        IF Marin Väst               54:11   16:06 
   16 Bertil Hermansson      Stenungsunds OK             54:56   16:51 
   17 Lars Mathiasson        IK Stern                    55:12   17:07 
   18 Anders Axelsson        Sävedalens AIK              55:34   17:29 
   19 Bengt-Rune Wallström   IK Uven                     56:12   18:07 
   20 Lars-Göran Axmalm      Sävedalens AIK              56:41   18:36 
   21 Lennart Almström       IK Stern                    56:44   18:39 
   22 Lennart Andersson      Göteborgs Skidklubb         57:18   19:13 
   23 Torbjörn Wikström      OK Orinto                   59:14   21:09 
   24 Jan Larsson            Sävedalens AIK            1:02:09   24:04 
   25 Sten Helmertz          FK Herkules               1:05:51   27:46 
   26 Leif Cliffordson       Sävedalens AIK            1:10:02   31:57 
   27 Bengt Alkdal           IF Marin Väst             1:10:23   32:18 
   28 Hans Carlstedt         Sävedalens AIK            1:10:38   32:33 
   29 Kenneth Johansson      Tolered-Utby Ol-klubb     1:10:50   32:45 
   30 Anders Berglund        OK Skogshjortarna         1:12:33   34:28 
   31 Jan Martner            Tolered-Utby Ol-klubb     1:18:23   40:18 
   32 Olle Ljungblom         Sjövalla FK               1:19:35   41:30 
   33 Bert Steffen Rosén     IK Uven                   1:35:42   57:37 

      Lennart Börjesson      Stenungsunds OK          Ej godk.         
      Anders Björnberg       Frölunda OL              ej start         
      Ronny Ragnarsson       OK Skogshjortarna        ej start         
      Jack Grönroos          OK Alehof                ej start         
      Sten Olsson            OK Alehof                ej start         
      Lennart Hermansson     Stenungsunds OK          ej start         
      Leif Boström           Trollhättans SOK         ej start         
      Johnny Karlsson        Uddevalla OK             ej start         



H55  (23)       4850 m                       

    1 Ulf Peterson           Kungälvs OK                 43:01    0:00 
    2 Yngve Norell           Frölunda OL                 44:56    1:55 
    3 Krister Strand         OK Landehof                 47:28    4:27 
    4 Kent Eriksson          Lerums SOK                  49:01    6:00 
    5 Olle Holger Adolfsson  Lerums SOK                  50:53    7:52 
    6 Björn Palm             Lessebo OK                  53:30   10:29 
    7 Thore Jansson          Kungälvs OK                 54:09   11:08 
    8 Gunnar Ingemar Gunnars Lerums SOK                  54:35   11:34 
    9 Lars Hogedal           Vänersborgs SK              55:38   12:37 
   10 Dan Widercrantz        OK Skärmen                  56:04   13:03 
   11 Sven-Erik Molander     Tolered-Utby Ol-klubb       56:05   13:04 
   12 Peter Foppen           OLV Minor                   58:12   15:11 
   13 Björn Engström         Lerums SOK                1:00:03   17:02 
   14 Stefan Janslätt        Tolered-Utby Ol-klubb     1:00:59   17:58 
   15 Sten Blomström         IK Stern                  1:01:42   18:41 
   16 Kent Ivarsson          OK Skogshjortarna         1:02:07   19:06 
   17 Sune Vikström          IK Uven                   1:08:00   24:59 
   18 Jörgen Estving         Lerums SOK                1:14:18   31:17 
   19 Kenneth Andersoon      Nässjö OK                 1:14:22   31:21 
   20 Gunnar Bejbom          Uddevalla OK              1:16:07   33:06 
   21 Lennart Vamling        Frölunda OL               1:23:38   40:37 

      Börje Sundberg         OK Gipen                 ej start         
      Milan Kopp             Söders SOL Tyresö        ej start         



H55 MOTION  (2) 4590 m                       

    1 Lars Johansson         OK Nackhe                 1:04:41    0:00 
    2 Ulf Skogman            Markbygdens OK            1:13:15    8:34 



H50  (25)       5240 m                       

    1 Christer Bergagård     Tolered-Utby Ol-klubb       47:50    0:00 
    2 Stefan Sjöblom         Frölunda OL                 48:25    0:35 
    3 Anders Spånér          Sävedalens AIK              49:47    1:57 
    4 Jörgen Ivarsson        Hestra IF                   49:50    2:00 
    5 Jan Ivarsson           OK Skogshjortarna           50:08    2:18 
    6 Per Andersson          OK Orinto                   50:36    2:46 
    7 Kjell Andersson        Sävedalens AIK              50:46    2:56 
    8 Christer Hermansson    Tolered-Utby Ol-klubb       51:37    3:47 
    9 Bertil Thomas          Lerums SOK                  54:55    7:05 
   10 Anders Wassblad        Vänersborgs SK              55:50    8:00 
   11 Ulf Sjödin             OK Skogshjortarna           56:51    9:01 
   12 Jan Karlsson           Hässleholms OK              57:10    9:20 
   13 Lars Runesson          OK Vivill                   57:40    9:50 
   14 Peo Johansson          OK Skärmen                  59:08   11:18 
   15 Göran Olesund          OK Landehof               1:00:38   12:48 
   16 Martin Eickhoff        Sävedalens AIK            1:01:32   13:42 
   17 Henrik Carlsson        IK Uven                   1:06:24   18:34 
   18 Ulf Björkdahl          Herrestads AIF            1:11:50   24:00 
   19 Johan Magnusson        FK Herkules               1:13:17   25:27 
   20 Johan Wedlin           Sävedalens AIK            1:18:36   30:46 
   21 Bengt Lingegård        OK Gipen                  1:20:35   32:45 
   22 Jan Rydén              Sjövalla FK               1:26:22   38:32 
   23 Lars Larsson           Sjövalla FK               1:56:33 1:08:43 

      Torbjörn Almgren       Göteborgs Skidklubb      ej start         
      Lars Magnusson         Tolered-Utby Ol-klubb    ej start         



H45  (41)       5810 m                       

    1 Roine Pettersson       IFK Göteborg                44:54    0:00 
    2 Stefan Lund            OK Orinto                   46:56    2:02 
    3 Per-Arne Wahlgren      Sjövalla FK                 47:50    2:56 
    4 Torsten Backteman      Lerums SOK                  48:38    3:44 
    5 Lennart Josefsson      Rydboholms SK               48:59    4:05 
    6 Magnus Karlsson 1      OK Landehof                 49:32    4:38 
    7 Per Flakberg           IFK Göteborg                49:37    4:43 
    8 Ulf Wallin             Sjövalla FK                 49:47    4:53 
    9 Mats Lindqvist         Sävedalens AIK              50:00    5:06 
   10 Bo Herdersson          Markbygdens OK              51:33    6:39 
   11 Pär Claesson           Sävedalens AIK              51:52    6:58 
   12 Kent Klasson           Hestra IF                   51:53    6:59 
   13 Hans Wedberg           Sjövalla FK                 52:41    7:47 
   14 Jan Hansson            Stenungsunds OK             52:42    7:48 
   15 Leif Tynong            Tullinge SK                 52:56    8:02 
   16 Lars Magnusson         OK Landehof                 55:27   10:33 
   17 Jörgen Hallén          Trollhättans SOK            55:47   10:53 
   18 Andres Laas            OK Skogshjortarna           57:15   12:21 
   19 Thomas Attfors         Tolered-Utby Ol-klubb       57:18   12:24 
   20 Lars-Johan Våg         Lerums SOK                  58:52   13:58 
   21 Stefan Gustafsson      IFK Göteborg              1:02:00   17:06 
   22 Staffan Asplund        Kungälvs OK               1:02:02   17:08 
   23 Magnus Wide            FK Herkules               1:02:17   17:23 
   24 Ulf Almehed            Frölunda OL               1:03:53   18:59 
   25 Stefan Hammar          FK Herkules               1:04:16   19:22 
   26 Håkan Björklund        Sjövalla FK               1:07:01   22:07 
   27 Christer Carlsson      Sävedalens AIK            1:09:36   24:42 
   28 Mats Lindström         OK Skärmen                1:12:13   27:19 
   29 Leif Hagman            IK Uven                   1:12:40   27:46 
   30 Kjell Einarsson        OK Skogshjortarna         1:17:59   33:05 
   31 Hans Lindgren          OK Skogshjortarna         1:18:47   33:53 
   32 Börje Öberg            OK Skogshjortarna         1:21:45   36:51 
   33 Lars Bodin             OK Skärmen                1:23:07   38:13 
   34 Mats G Andersson       OK Skogshjortarna         1:34:08   49:14 
   35 Anders Petrén          Kungälvs OK               1:35:36   50:42 
   36 Sven-Olof Pålsson      Kungälvs OK               1:43:39   58:45 

      Roger Hallgren         IFK Göteborg             Ej godk.         
      Göran Stuhlhofer       OK Landehof              Ej godk.         
      Björn Lindau           Tolered-Utby Ol-klubb    Ej godk.         
      Thomas Modig           OK Alehof                ej start         
      Magnus Ullman          OK Alehof                ej start         



H45 MOTION  (5) 5260 m                       

    1 Peter Hammersberg      Frölunda OL               1:05:05    0:00 
    2 Rudolf Brogren         Kungälvs OK               1:11:52    6:47 
    3 Anders Larsson         Sävedalens AIK            1:30:03   24:58 
    4 Klas Nilsson           Kungälvs OK               1:51:39   46:34 

      Kjell Fransson         OK Alehof                ej start         



H40  (16)       6700 m                       

    1 Anders Wadsten         OK Landehof                 52:24    0:00 
    2 Mikael Bergstedt       Markbygdens OK              57:39    5:15 
    3 Jim Axmalm             Sävedalens AIK              58:11    5:47 
    4 Jan Hinder             Tolered-Utby Ol-klubb       58:22    5:58 
    5 Nils Gustavsson        IFK Göteborg                59:37    7:13 
    6 Carl Norin             Frölunda OL               1:06:08   13:44 
    7 Anders Larsson         Vänersborgs SK            1:07:53   15:29 
    8 Magnus Bernhed         FK Herkules               1:08:05   15:41 
    9 Nichlas Wallström      Sävedalens AIK            1:10:57   18:33 
   10 Erik Agrell            Sävedalens AIK            1:13:07   20:43 
   11 David Gabrielsson      Sävedalens AIK            1:16:16   23:52 
   12 Erik Ruotsalainen      FK Herkules               1:17:56   25:32 
   13 Anders Lamm            Frölunda OL               1:18:57   26:33 
   14 Mats Dahlrot           IK Uven                   1:26:27   34:03 

      Torbjörn Kjörk         Frölunda OL              ej start         
      Mattias Bååth          Sävedalens AIK           ej start         



H35  (7)        6700 m                       

    1 Anders Hellgren        Frölunda OL                 59:40    0:00 
    2 Stefan Holthoff        Sjövalla FK               1:00:06    0:26 
    3 Magnus Homann          Frölunda OL               1:01:34    1:54 
    4 Patrik Svensson        IFK Göteborg              1:02:16    2:36 
    5 Anders Arfwedson       Frölunda OL               1:02:28    2:48 
    6 Thomas Steindahl       Stenungsunds OK           1:24:50   25:10 
    7 Mats Hermansson        Kungälvs OK               1:31:31   31:51 



H35 MOTION  (10 5970 m                       

    1 Stefan Jansson         Lerums SOK                  52:46    0:00 
    2 Ulf Nyqvist            OK Landehof                 53:45    0:59 
    3 Olle Sjöfors           OK Älme                     56:44    3:58 
    4 Niklas Larsson         IK Uven                   1:03:29   10:43 
    5 Torbjörn Saetre        OK Orinto                 1:08:47   16:01 
    6 Jonas Rothén           Gävle OK                  1:11:56   19:10 
    7 Dick Himmelmann        Sjövalla FK               1:24:32   31:46 
    8 Christer Henriksson    Sävedalens AIK            1:34:41   41:55 
    9 Michael Öckerstedt     Sjövalla FK               2:08:07 1:15:21 

      Lars Ljungberg         Sjövalla FK              Ej godk.         



H21 LÅNG  (19)  10840 m                      

    1 Henrik Eliasson        IFK Göteborg              1:13:26    0:00 
    2 Fredrik Norman         Leksands OK               1:13:54    0:28 
    3 Klas Dalberg           Göteborg-Majorna OK       1:15:31    2:05 
    4 Jonas Palm             Sävedalens AIK            1:16:13    2:47 
    5 Odd Wallum             Sävedalens AIK            1:19:28    6:02 
    6 Karl Levin             OK Tyr                    1:21:02    7:36 
    7 Rickard Holmqvist      Hestra IF                 1:23:37   10:11 
    8 Martin Ahlqvist        Frölunda OL               1:27:28   14:02 
    9 Erik Classon           OK Orinto                 1:30:22   16:56 
   10 Lennart Bengtsson      Falkenbergs OK            1:34:26   21:00 
   11 Jacob Johansson        Falkenbergs OK            1:34:59   21:33 
   12 Anton Hemlin           IK Uven                   1:36:40   23:14 
   13 Tobias Thorsson        IK Trenne Ullared         1:38:22   24:56 
   14 Simon Lennermo         Nässjö OK                 1:39:10   25:44 
   15 Vidar Faxén            Sävedalens AIK            1:39:23   25:57 
   16 Johan Lidström         OK Landehof               1:40:11   26:45 
   17 Stefan Ring            OK Löftan                 1:42:17   28:51 
   18 Wouter Foppen          OLV Minor                 1:49:09   35:43 

      Johnny Hålsjö          OK Alehof                ej start         



H21  (19)       8030 m                       

    1 Jonas Lundgren         Stora Tuna OK             1:10:37    0:00 
    2 Koen de Jong           HOC93                     1:12:16    1:39 
    3 Martin Schagerlind     OK Bävern                 1:14:34    3:57 
    4 Daniel Olsson          Uddevalla OK              1:18:55    8:18 
    5 David Johansson        Falkenbergs OK            1:19:29    8:52 
    6 Jari Williamsson       Tolered-Utby Ol-klubb     1:21:35   10:58 
    7 Niels-Peter Foppen     OLV Minor                 1:25:45   15:08 
    8 Eric Tilly             Kungälvs OK               1:25:53   15:16 
    9 Ulrik Karlsson         Lessebo OK                1:25:56   15:19 
   10 Marcus Ullman          OK Alehof                 1:29:46   19:09 
   11 Erik Hemmendorff       FK Herkules               2:07:05   56:28 

      Roger Lundin           FK Herkules              Ej godk.         
      Johan Schagerlind      OK Bävern                Ej godk.         
      Lars Hanning           OK Löftan                Ej godk.         
      Robin Braaf            IK Uven                  ej start         
      Mattias Karlsson       OK Alehof                ej start         
      Oskar Strand           OK Landehof              ej start         
      Anders Lövgärd         OK Alehof                ej start         
      Per-Åke Bastestad      Tolered-Utby Ol-klubb    ej start         



H20  (7)        6700 m                       

    1 Jonas Hemlin           IK Uven                     56:48    0:00 
    2 Mattias Eliasson       IK Stern                  1:07:01   10:13 
    3 Andreas Westberg       OK Orinto                 1:09:32   12:44 
    4 Johan Attfors          Tolered-Utby Ol-klubb     1:13:48   17:00 
    5 Johan Sparrevik        Lerums SOK                1:17:15   20:27 
    6 Niclas Ståhl           FK Herkules               1:17:17   20:29 
    7 Joel Vigren            Sävedalens AIK            1:41:02   44:14 



H16  (23)       5010 m                       

    1 Joakim Eliasson        OK Alehof                   45:24    0:00 
    2 Johan Hinder           Tolered-Utby Ol-klubb       50:42    5:18 
    3 Rasmus Larsson         OK Alehof                   51:28    6:04 
    4 Robin Höglund          FK Herkules                 52:03    6:39 
    5 Niklas Helmertz        FK Herkules                 54:57    9:33 
    6 Albin Petrén           Kungälvs OK               1:00:32   15:08 
    7 Arvid Lindh            Göteborg-Majorna OK       1:04:21   18:57 
    8 Vidar Eriksson         IF Marin Väst             1:04:52   19:28 
    9 Patrik Hedenström      Lerums SOK                1:05:55   20:31 
   10 Gustav Blide           Lerums SOK                1:06:13   20:49 
   11 Kristian Narbro-Porath Tolered-Utby Ol-klubb     1:06:38   21:14 
   12 Lukas Samuelsson       FK Herkules               1:09:45   24:21 
   13 Albin Casparsson       Lerums SOK                1:13:18   27:54 
   14 Leo Karestrand         FK Herkules               1:16:20   30:56 
   15 Mattias Kuosku         Tolered-Utby Ol-klubb     1:16:41   31:17 
   16 Emil Andersson         OK Alehof                 1:22:00   36:36 
   17 Bjarne Gelotte         Tolered-Utby Ol-klubb     1:24:42   39:18 
   18 Daniel Zachrisson      Kungälvs OK               1:48:49 1:03:25 

      Simon Skogman          Markbygdens OK           Ej godk.         
      Viktor Runnby          Göteborg-Majorna OK      ej start         
      Pontus Jansson         Kungälvs OK              ej start         
      Johan Gunnarsson       Lerums SOK               ej start         
      Rasmus Lygner          Lerums SOK               ej start         



H14  (38)       3990 m                       

    1 Filip Wadsten          OK Landehof                 33:09    0:00 
    2 Gustaf Sparrevik       Lerums SOK                  36:19    3:10 
    3 Arvid Våg              Lerums SOK                  37:17    4:08 
    4 Petter Östman          Göteborg-Majorna OK         37:51    4:42 
    5 John Gabrielsson       Sävedalens AIK              38:52    5:43 
    6 Oskar Lindqvist        Sävedalens AIK              40:37    7:28 
    7 Jesper Mattsson        Göteborg-Majorna OK         41:06    7:57 
    8 Gustav Boquist         IK Uven                     43:30   10:21 
    9 Staffan Strandell      Göteborgs Skidklubb         43:32   10:23 
   10 Viktor Yngström        Frölunda OL                 45:47   12:38 
   11 Oskar Vigren           Sävedalens AIK              49:06   15:57 
   12 Erik Hagman            Lerums SOK                  50:25   17:16 
   13 Alfred Buskqvist       Stenungsunds OK             50:57   17:48 
   14 Pontus Hermansson      Tolered-Utby Ol-klubb       51:55   18:46 
   15 Tobias Karlsson        OK Landehof                 52:47   19:38 
   16 Karl Modig             OK Alehof                   52:57   19:48 
   17 Felix Larsson          Göteborgs Skidklubb         54:30   21:21 
   18 Johan Höglund          FK Herkules                 54:50   21:41 
   19 Heino Ollin            Sävedalens AIK              56:03   22:54 
   20 Oscar Renberg          FK Herkules                 56:28   23:19 
   21 Gustav Hinder          Tolered-Utby Ol-klubb     1:01:37   28:28 
   22 David Udén             Göteborg-Majorna OK       1:02:58   29:49 
   23 Magnus Blide           Lerums SOK                1:05:47   32:38 
   24 Arvid Hammar           FK Herkules               1:08:09   35:00 
   25 Tim Jonasson           Frölunda OL               1:08:21   35:12 
   26 Johannes Kuhlin        Göteborg-Majorna OK       1:08:28   35:19 
   27 Viktor Lindström       Göteborgs Skidklubb       1:25:57   52:48 
   28 Alfred Steindahl       Stenungsunds OK           1:44:13 1:11:04 
   29 Erik Larsson           Lerums SOK                1:50:44 1:17:35 

      Rickard Norlin         Kungälvs OK              Ej godk.         
      Magnus Trouvé Raa      Lerums SOK               Ej godk.         
      Jonatan Bernhed        FK Herkules              ej start         
      Nils Ingelhag          Frölunda OL              ej start         
      Jesper Jansson         Kungälvs OK              ej start         
      Colin Fransson-Lee     OK Alehof                ej start         
      Jonas Thunberg         OK Alehof                ej start         
      Karl Rydén             Sjövalla FK              ej start         
      Axel Andersson         Sjövalla FK              ej start         



H12  (22)       2450 m                       

    1 Anders Magnusson       OK Landehof                 23:25    0:00 
    2 Hjalmar Ljungberg      Sjövalla FK                 23:51    0:26 
    3 Albin Pålsson          Kungälvs OK                 25:31    2:06 
    4 Rasmus Arfwedson       Frölunda OL                 25:56    2:31 
    5 Johan Lamm             Frölunda OL                 26:00    2:35 
    6 Otto Stuhlhofer        OK Landehof                 27:07    3:42 
    7 Albin Claesson         Sävedalens AIK              27:46    4:21 
    8 Filip Zachrisson       Kungälvs OK                 29:30    6:05 
    9 Erik Björklund         Sjövalla FK                 30:04    6:39 
   10 Marcus Braun           Tolered-Utby Ol-klubb       30:53    7:28 
   11 Jonatan Larsson        Sävedalens AIK              31:22    7:57 
   12 Douglas Fransson-Lee   OK Alehof                   34:04   10:39 
   13 Mattias Undeland       IFK Göteborg                34:10   10:45 
   14 Erik Blick             OK Alehof                   35:08   11:43 
   15 Joel Flakberg          IFK Göteborg                36:39   13:14 
   16 Carl Agrell            Sävedalens AIK              37:32   14:07 
   17 Simon Olsson           Sjövalla FK                 38:46   15:21 
   18 Anton Andrén           Tolered-Utby Ol-klubb       39:13   15:48 
   19 Karl Hammersberg       Frölunda OL                 45:22   21:57 

      Jakob Karlsson         Göteborg-Majorna OK      Ej godk.         
      Gustav Yngström        Frölunda OL              ej start         
      Hugo Thunberg          OK Alehof                ej start         



H10  (9)        2260 m                       

    1 Lukas Wadsten          OK Landehof                 17:24    0:00 
    2 Jonatan Wedberg-Kilnäs Sjövalla FK                 21:10    3:46 
    3 Nils Hammar            FK Herkules                 27:25   10:01 
    4 Axel Halvarsson        OK Kroppefjäll              27:47   10:23 
    5 Oliver Fransson-Lee    OK Alehof                   28:39   11:15 
    6 Martin Lamm            Frölunda OL                 29:41   12:17 
    7 Edvin Ljungberg        Sjövalla FK                 29:44   12:20 
    8 Daniel Svensson        FK Herkules                 30:50   13:26 
    9 Olle Hammersberg       Frölunda OL                 50:31   33:07 



D75  (5)        2730 m                       

    1 Inga-Lisa Johansson    Fjärås AIK                  45:07    0:00 
    2 Eva Falk               IK Stern                    49:21    4:14 
    3 Marianne Höglund       FK Herkules                 55:40   10:33 
    4 Anna-Lisa Berglund     Sävedalens AIK              59:23   14:16 
    5 Evelyn Margareta Alexa Lerums SOK                1:02:31   17:24 



D70  (9)        2730 m                       

    1 Ingvor Hjertqvist      IK Stern                    48:26    0:00 
    2 Barbro Vallin          Kungälvs OK                 52:47    4:21 
    3 Marianne Grahn         Sävedalens AIK              54:15    5:49 
    4 Barbro Blom            Frölunda OL                 55:05    6:39 
    5 Inger Hallberg         IK Uven                     57:23    8:57 
    6 Gull-Britt Grönberg    Kungälvs OK               1:07:42   19:16 
    7 Gunnel Börjesson       IK Uven                   1:16:00   27:34 
    8 Anita Andersson        Fjärås AIK                1:19:22   30:56 

      Anne-Marie Carlsson    Sävedalens AIK           Ej godk.         



D65  (14)       2840 m                       

    1 Christina Schedwin     FK Herkules                 38:06    0:00 
    2 Inger Sundin           OK Landehof                 44:05    5:59 
    3 Carola Andersson       OK Löftan                   44:18    6:12 
    4 Ann-Britt Björkman     Kungälvs OK                 46:26    8:20 
    5 Ulla Lindhe            IK Stern                    47:06    9:00 
    6 Eva Isaksson           OK Skogshjortarna           47:27    9:21 
    7 Britt Rangert          Växjö AIS                   50:42   12:36 
    8 Lisbeth Bernhed        Tolered-Utby Ol-klubb       51:20   13:14 
    9 Margareta Emanuelsson  FK Herkules               1:00:33   22:27 
   10 Ann-Catrine Ahlström   Fjärås AIK                1:09:02   30:56 
   11 Barbro Johansson       Sjövalla FK               1:20:51   42:45 
   12 Marianne Johansson     Sävedalens AIK            1:26:01   47:55 

      Lilian Samuelsson      Kungälvs OK              Ej godk.         
      Elvy Börjesson         OK Alehof                ej start         



D60  (16)       3310 m                       

    1 Anita Andersson        OK Skogshjortarna           40:13    0:00 
    2 Margareta Larsson      OK Njudung                  42:38    2:25 
    3 Ingrid Rex Wallström   IK Uven                     45:10    4:57 
    4 Ann-Britt Johansson    IK Stern                    49:04    8:51 
    5 Eva Britt Martner      Tolered-Utby Ol-klubb       49:08    8:55 
    6 Ann-Mari Persson       Växjö OK                    50:50   10:37 
    7 Eva Höije              OK Ravinen                  51:13   11:00 
    8 Britt-Marie Grönroos   OK Alehof                   52:01   11:48 
    9 Lotta Börjesson        Sävedalens AIK              55:15   15:02 
   10 Ann-Christine Borg     Frölunda OL                 55:42   15:29 
   11 Inga Gustavsson        IK Uven                   1:00:28   20:15 
   12 Ingrid Carlstedt       Sävedalens AIK            1:01:28   21:15 
   13 Ingalill Svensson      Sävedalens AIK            1:13:59   33:46 

      Eva Maria Alsin        IK Ymer                  Ej godk.         
      Marianne Faxén         Sävedalens AIK           Ej godk.         
      Gertrud Ulla-Bri Ordas Kungälvs OK              ej start         



D55  (7)        3310 m                       

    1 Maria Norell           FK Herkules                 38:35    0:00 
    2 Eva Blomström          IK Stern                    40:05    1:30 
    3 Gunilla Hogedal        Vänersborgs SK              40:29    1:54 
    4 Solveig Hedenblom      Sjövalla FK                 41:40    3:05 
    5 Karin Axelsson         IK Uven                     43:01    4:26 
    6 Monica Ivarsson        OK Skogshjortarna           43:12    4:37 
    7 Karin Elfman           IF Marin Väst             1:03:24   24:49 



D55 MOTION  (3) 3210 m                       

    1 Inger Johansson        OK Nackhe                 1:07:14    0:00 
    2 Inger Alice Eismark    IFK Göteborg              1:22:05   14:51 
    3 Monica Svärd           Göteborgs Spårvägars GIF  2:05:19   58:05 



D50  (21)       3310 m                       

    1 Annika Buskqvist       Stenungsunds OK             34:37    0:00 
    2 Gunilla Axelsson       Sävedalens AIK              35:08    0:31 
    3 Anna-Karin Granath     Tolered-Utby Ol-klubb       35:17    0:40 
    4 Gunilla Carlsson       FK Herkules                 36:28    1:51 
    5 Anneli Brander         Stenungsunds OK             40:48    6:11 
    6 Silke Klick            IK Stern                    40:50    6:13 
    7 Birgitta Lööf          Eksjö SOK                   43:26    8:49 
    8 Eva Karlsson           Uddevalla OK                44:29    9:52 
    9 Ann-Christine Lööf     Eksjö SOK                   46:11   11:34 
   10 Maria Olsson           Lerums SOK                  46:18   11:41 
   11 Susanne Eickhoff       Sävedalens AIK              46:32   11:55 
   12 Mona Palm              Lessebo OK                  47:57   13:20 
   13 Lena Runesson          OK Vivill                   48:33   13:56 
   14 Christina Nilsson      Lerums SOK                  48:52   14:15 
   15 Marianne Thorsson      IK Trenne Ullared           50:25   15:48 
   16 Mona-Lisa Jansson      Kungälvs OK                 50:37   16:00 
   17 Ann Laas               OK Skogshjortarna           52:06   17:29 
   18 Carina Wiström         Sävedalens AIK              56:19   21:42 
   19 Gunilla Holmberg       Herrestads AIF            1:00:51   26:14 

      My Engström            Lerums SOK               Ej godk.         
      Monika Nilsson         OK Alehof                ej start         



D45  (12)       4070 m                       

    1 Anne Magnusson         OK Landehof                 38:35    0:00 
    2 Pia Hermansson         Tolered-Utby Ol-klubb       45:52    7:17 
    3 Marie Högstrand        Markbygdens OK              55:15   16:40 
    4 Yvonne Janslätt        Tolered-Utby Ol-klubb       55:54   17:19 
    5 Christina Birath       Stenungsunds OK             56:26   17:51 
    6 Annika Aasa            IK Uven                     56:41   18:06 
    7 Karin Gelotte          Tolered-Utby Ol-klubb     1:01:22   22:47 
    8 Nina Bejbom            Uddevalla OK              1:04:15   25:40 
    9 Karin Bergdahl         Sävedalens AIK            1:12:05   33:30 
   10 Jenny Homann           Frölunda OL               1:12:28   33:53 
   11 Annika Paulsson        Herrestads AIF            1:22:26   43:51 

      Lisbeth Bergagård      Tolered-Utby Ol-klubb    Ej godk.         



D45 MOTION  (2) 3320 m                       

    1 Karin Wahlgren         Sjövalla FK                 50:27    0:00 
    2 Lena Hammersberg       Frölunda OL               1:12:09   21:42 



D40  (11)       4070 m                       

    1 Anna Abrahamsson       FK Herkules                 44:26    0:00 
    2 Anna Eriksson          OK Landehof                 45:50    1:24 
    3 Christina Halvarsson   OK Kroppefjäll              48:53    4:27 
    4 Suzy Larsson           OK Skogshjortarna           58:05   13:39 
    5 Anna Asplund           Kungälvs OK               1:00:08   15:42 
    6 Helena Andersson       Markbygdens OK            1:33:14   48:48 
    7 Charlotta Berggren     Tolered-Utby Ol-klubb     1:44:01   59:35 

      Anette Bernhed         FK Herkules              Ej godk.         
      Annika Hallén          Trollhättans SOK         Ej godk.         
      Katarina Hedberg       Lerums SOK               ej start         
      Lena Karlsson          OK Alehof                ej start         



D35  (6)        4470 m                       

    1 Pia Johansson          OK Landehof                 50:42    0:00 
    2 Susanne Friman         Tolered-Utby Ol-klubb       54:25    3:43 
    3 Ann-Sofi Hermansson    Kungälvs OK                 57:34    6:52 
    4 Sofia Karlsson         OK Landehof               1:05:25   14:43 
    5 Hanna Axmalm           Sävedalens AIK            1:17:37   26:55 
    6 Susanne Cox            Lerums SOK                1:19:37   28:55 



D35 MOTION  (6) 3990 m                       

    1 Anna-Carin Steindahl   Stenungsunds OK           1:02:08    0:00 
    2 Marie Fröstad          Kungälvs OK               1:02:47    0:39 
    3 Maria Tiricke          Svaide-Roma SOK           1:06:56    4:48 
    4 Christina Pettersson   Sjövalla FK               1:37:44   35:36 

      Sara Larsson           Sävedalens AIK           j fullf.         
      Camilla Björklund      Sjövalla FK              ej start         



D21 LÅNG  (8)   7270 m                       

    1 Laila B Höglund        FK Herkules               1:07:12    0:00 
    2 Lotta Saetre           OK Orinto                 1:10:14    3:02 
    3 Linda Martinsson       IF Marin Väst             1:11:41    4:29 
    4 Tiina Laas             OK Skogshjortarna         1:12:43    5:31 
    5 Elin Hamrefors         OK Landehof               1:19:37   12:25 
    6 Lisa Palm              Sävedalens AIK            1:21:50   14:38 
    7 Kristin Ander          OK Landehof               1:31:20   24:08 

      Helena Andersson       FK Friskus Varberg       ej start         



D21  (9)        4850 m                       

    1 Josefin Antonsson      OK Löftan                   49:18    0:00 
    2 Anna Säfsten           FK Herkules               1:05:04   15:46 
    3 Lena Melvinsdotter     IF Rigor                  1:08:32   19:14 
    4 Anna Johannesson       IFK Moras OK              1:09:36   20:18 
    5 Anna Nilsson           FK Snapphanarna           1:11:53   22:35 
    6 Agnes Ramle            Sjövalla FK               1:12:59   23:41 
    7 Emma Sigvardsson       FK Friskus Varberg        1:28:17   38:59 

      Anna Persson           Växjö OK                 Ej godk.         
      Ylva Sunesson          OK Alehof                ej start         



D20 LÅNG  (3)   5240 m                       

    1 Josefin Bertilsson     FK Herkules                 52:49    0:00 
    2 Lisa Weimann           IK Uven                   1:02:30    9:41 
    3 Josefin Bergagård      Tolered-Utby Ol-klubb     1:13:23   20:34 



D18  (4)        4470 m                       

    1 Amanda Hallén          Trollhättans SOK          1:00:47    0:00 
    2 Julia Engström         Tolered-Utby Ol-klubb     1:02:53    2:06 
    3 Frida Strandberg       Sävedalens AIK            1:09:09    8:22 
    4 Sofia Wide             FK Herkules               1:19:01   18:14 



D16  (22)       3830 m                       

    1 Anna Wallin            Sjövalla FK                 40:25    0:00 
    2 Linnea Wahlgren        Sjövalla FK                 41:57    1:32 
    3 Erika Lindqvist        Sävedalens AIK              43:08    2:43 
    4 Elin Högstrand         Markbygdens OK              44:58    4:33 
    5 Josefin Andersson      Markbygdens OK              45:42    5:17 
    6 Klara Åhsberg-Ottosson Sjövalla FK                 46:43    6:18 
    7 Frida Björklund        Sjövalla FK                 46:44    6:19 
    8 Frida Brogren          Kungälvs OK                 47:44    7:19 
    9 Elin Blick             OK Alehof                   48:09    7:44 
   10 Madeleine Attfors      Tolered-Utby Ol-klubb       49:26    9:01 
   11 Hanna Wadsten          OK Landehof                 50:36   10:11 
   12 Paula Jungbjer         FK Herkules                 51:00   10:35 
   13 Filippa Spånér         Sävedalens AIK              52:54   12:29 
   14 Sara Abrahamsson       FK Herkules                 56:05   15:40 
   15 Lisa Wulfsberg         Kungälvs OK               1:00:05   19:40 
   16 Lina Henriksson        Sävedalens AIK            1:00:54   20:29 
   17 Caroline Lövstedt      Sjövalla FK               1:07:08   26:43 
   18 Amanda Steindahl       Stenungsunds OK           1:17:29   37:04 
   19 Emma Almehed           Frölunda OL               1:22:54   42:29 

      Julia Asplund          Kungälvs OK              Ej godk.         
      Emmeli Axmalm          Sävedalens AIK           ej start         
      Amanda Claesson        Sävedalens AIK           ej start         



D14  (28)       3320 m                       

    1 Erica Pettersson       Sjövalla FK                 29:42    0:00 
    2 Felicia Stuhlhofer     OK Landehof                 29:47    0:05 
    3 Elin Classon           OK Orinto                   33:53    4:11 
    4 Minda Langmoen         Kungälvs OK                 34:57    5:15 
    5 Klara Pålsson          Kungälvs OK                 36:25    6:43 
    6 Sara Magnusson         OK Landehof                 37:02    7:20 
    7 Clara Wallin           Sjövalla FK                 37:54    8:12 
    8 Lovisa Leman           Göteborgs Skidklubb         38:41    8:59 
    9 Johanna Anderson       Lerums SOK                  39:37    9:55 
   10 Hanna Djerf            Lerums SOK                  39:39    9:57 
   11 Sofia Andreasson       Kungälvs OK                 41:39   11:57 
   12 Danielle Fröstad       Kungälvs OK                 41:52   12:10 
   13 Tilda Karlsson         OK Alehof                   43:00   13:18 
   14 Jennifer Hallel        Sjövalla FK                 43:46   14:04 
   15 Clara Kampe            Sjövalla FK                 46:32   16:50 
   16 Linnea Bergstrand      Kungälvs OK                 48:31   18:49 
   17 Elin Wahlgren          Sjövalla FK                 48:53   19:11 
   18 Helena Martinsson      Sjövalla FK                 49:21   19:39 
   19 Hanna Wingård          Kungälvs OK                 50:26   20:44 
   20 Elin Andrén            Tolered-Utby Ol-klubb       52:48   23:06 
   21 Ellen Sander           Göteborg-Majorna OK         55:41   25:59 
   22 Cherie Sjöblom         Frölunda OL                 59:35   29:53 
   23 Lydia Norin            Frölunda OL               1:01:53   32:11 
   24 Ella Samuelsson        FK Herkules               1:02:19   32:37 
   25 Daniela Nilsson        Kungälvs OK               1:10:23   40:41 
   26 Susanne Farg           Tolered-Utby Ol-klubb     1:18:53   49:11 
   27 Klara Bååth            Sjövalla FK               1:42:52 1:13:10 

      Sofia Johansson        OK Alehof                ej start         



D12  (20)       2450 m                       

    1 Klara Djerf            Lerums SOK                  25:02    0:00 
    2 Emma Djerf             Lerums SOK                  25:35    0:33 
    3 Agnes Spånér           Sävedalens AIK              25:41    0:39 
    4 Ella Wallinder         Göteborg-Majorna OK         26:47    1:45 
    5 Emma Himmelmann        Sjövalla FK                 27:01    1:59 
    6 Elin Pettersson        Sjövalla FK                 29:26    4:24 
    7 Hanna Åberg            OK Landehof                 29:36    4:34 
    8 Clara Cox              Lerums SOK                  31:06    6:04 
    9 Lina Pålsson           Kungälvs OK                 35:03   10:01 
   10 Sara Almehed           Frölunda OL                 37:10   12:08 
   11 Martina Kylebäck-Wenne Sävedalens AIK              37:40   12:38 
   12 Jasmine Axmalm         Sävedalens AIK              37:58   12:56 
   13 Signe Steindahl        Stenungsunds OK             42:27   17:25 
   14 Linn Sander            Göteborg-Majorna OK         43:31   18:29 
   15 Johanna Lundmark       OK Alehof                   43:40   18:38 
   16 Josefin Bernhed        FK Herkules                 44:02   19:00 
   17 Cecilia Jönsson        Göteborg-Majorna OK         50:32   25:30 
   18 Olivia Ullman          OK Alehof                   53:45   28:43 
   19 Saga Backteman         Lerums SOK                  56:00   30:58 

      Kajsa Jungbjer         FK Herkules              Ej godk.         



D10  (8)        2260 m                       

    1 Emelie Karlsson        OK Landehof                 22:28    0:00 
    2 Julia Bergdahl         Sävedalens AIK              25:23    2:55 
    3 Hanna Boquist          IK Uven                     25:27    2:59 
    4 Rebecka Persson        FK Herkules                 29:24    6:56 
    5 Sofia Klasson          Hestra IF                   35:56   13:28 
    6 Klara Wallinder        Göteborg-Majorna OK         36:22   13:54 
    7 Madeleine Söderlund    Lerums SOK                  39:29   17:01 
    8 Tove Johansson         OK Alehof                   50:21   27:53 



U4  (4)         3320 m                       

    1 Malin Jonson           OK Landehof                 45:48    0:00 
    2 Jacob Lövstedt         Sjövalla FK                 52:05    6:17 
    3 Fredrik Öckerstedt     Sjövalla FK                 52:10    6:22 
    4 Oskar Vamling          Frölunda OL                 59:03   13:15 



U3  (30)        2450 m                       

    1 Emelie Roos            OK Landehof                 28:53    0:00 
    2 Elvira Sellgren        Göteborg-Majorna OK         29:21    0:28 
    3 Tuva Karlsson Wallum   Sävedalens AIK              31:33    2:40 
    4 Anna Henriksson        Sävedalens AIK              33:03    4:10 
    5 Emy Zetterberg         Markbygdens OK              34:06    5:13 
    6 Karl Pettersson-Palm   Lerums SOK                  37:47    8:54 
    7 Fanny Andersson        Göteborg-Majorna OK         38:38    9:45 
    8 Emma Renberg           FK Herkules                 40:07   11:14 
    9 Emma Norrman           OK Alehof                   40:22   11:29 
   10 Hilma Markinhuhta      Göteborgs Skidklubb         40:27   11:34 
   11 Vilhelm Melkstam       Lerums SOK                  40:32   11:39 
   12 Fredrik Lundgren       IK Uven                     41:29   12:36 
   13 Tommy Gelotte          Tolered-Utby Ol-klubb       41:30   12:37 
   14 Sebastian Petersson    FK Herkules                 41:35   12:42 
   15 Gabriella Petersson    FK Herkules                 41:40   12:47 
   16 Julia Jonson           OK Landehof                 43:09   14:16 
   17 Lucas Jansson          Lerums SOK                  44:05   15:12 
   18 Johanna Persson        FK Herkules                 45:24   16:31 
   19 Ronja Steindahl        Stenungsunds OK             48:18   19:25 
   20 Linnéa Bengtsson Creas Sävedalens AIK              49:45   20:52 
   21 Filip Leman            Göteborgs Skidklubb         49:56   21:03 
   22 Oskar Bohlin           Tolered-Utby Ol-klubb       51:19   22:26 
   23 Jesper Lundmark        Tolered-Utby Ol-klubb       53:08   24:15 
   24 Niclas Sparrevik       Lerums SOK                  57:04   28:11 
   25 Martin Langmoen        Kungälvs OK                 58:45   29:52 
   26 Wilma Löfgren          OK Alehof                 1:09:09   40:16 

      Carl Kylin             IF Marin Väst            Ej godk.         
      Felix Ekholm           IF Marin Väst            ej start         
      Johan Kollén           IF Marin Väst            ej start         
      Fredrik Burman         Tolered-Utby Ol-klubb    ej start         



U2  (44)        2260 m                       

    1 Alexander Roos         OK Landehof                 18:42    0:00 
    2 Alva Sellgren          Göteborg-Majorna OK         23:36    4:54 
    3 Jesper Malmberg        Tolered-Utby Ol-klubb       24:24    5:42 
    4 Oscar Hök              Tolered-Utby Ol-klubb       24:39    5:57 
    5 Isabella Lago          Göteborg-Majorna OK         26:06    7:24 
    6 Sara Karlsson          Göteborg-Majorna OK         26:08    7:26 
    7 Tobias Engström        IK Uven                     26:28    7:46 
    8 Hanna Gabrielsson      Kungälvs OK                 27:13    8:31 
    9 Kajsa Karlsson Wallum  Sävedalens AIK              27:18    8:36 
   10 Ida Friman             Tolered-Utby Ol-klubb       27:52    9:10 
   11 Oscar Cox              Lerums SOK                  28:30    9:48 
   12 Ida Lundmark           Tolered-Utby Ol-klubb       28:39    9:57 
   13 Adam Olsson            Sjövalla FK                 29:43   11:01 
   14 Albin Karlsson         OK Alehof                   30:32   11:50 
   15 Petter Leibe-Bergstedt Markbygdens OK              30:52   12:10 
   16 Olle Leibe-Bergstedt   Markbygdens OK              30:54   12:12 
   17 Frida Andersson        Göteborg-Majorna OK         30:55   12:13 
   18 Hannes Skoog           Tolered-Utby Ol-klubb       31:16   12:34 
   18 Axel Forsberg          Tolered-Utby Ol-klubb       31:16   12:34 
   20 Johanna Rundqvist      OK Nackhe                   31:23   12:41 
   21 Matilda Rundqvist      OK Nackhe                   31:56   13:14 
   22 Lisa Börnstedt         Tolered-Utby Ol-klubb       32:12   13:30 
   23 Carl Börnstedt         Tolered-Utby Ol-klubb       32:21   13:39 
   24 Axel Hermansson        Kungälvs OK                 32:32   13:50 
   25 Albin Söderberg        Tolered-Utby Ol-klubb       32:35   13:53 
   26 Simon Johansson        Tolered-Utby Ol-klubb       32:37   13:55 
   27 Tove Persson           FK Herkules                 32:42   14:00 
   28 Linn Himmelmann        Sjövalla FK                 32:59   14:17 
   29 Fredrik Grönberg       Sävedalens AIK              33:25   14:43 
   30 Jesper Axelsson        OK Alehof                   35:09   16:27 
   31 Marcus Pikkarainen     Sjövalla FK                 36:31   17:49 
   32 Ville Grahn            IK Uven                     36:59   18:17 
   33 Evelina Hall           FK Herkules                 38:00   19:18 
   34 Elin Hermansson        Kungälvs OK                 38:01   19:19 
   34 Olivia Tellefsen       FK Herkules                 38:01   19:19 
   36 Hanna Douglasson       Tolered-Utby Ol-klubb       39:56   21:14 
   37 Kajsa Magnsuson        Tolered-Utby Ol-klubb       41:08   22:26 
   38 Gabriel Sturesson      Lerums SOK                  42:13   23:31 
   39 Gustav Bååth           Hestra IF                   46:18   27:36 
   40 Linda Gezelius         Sävedalens AIK              47:40   28:58 
   41 Tobias Farbrot         Göteborg-Majorna OK         48:22   29:40 
   42 Ossian Forsberg        Tolered-Utby Ol-klubb       48:23   29:41 
   43 Alfred Agrell          Sävedalens AIK              58:46   40:04 

      Maja Larsson           OK Alehof                ej start         



U1  (33)        2280 m                       

    1 Hugo Söderberg         Tolered-Utby Ol-klubb       21:08    0:00 
    2 Oliver Hallel          Sjövalla FK                 22:08    1:00 
    3 Linn'ea Pihl           OK Alehof                   24:29    3:21 
    4 Ida Eriksson           OK Landehof                 24:34    3:26 
    5 Erik Johansson         OK Alehof                   25:46    4:38 
    6 Gustav Friman          Tolered-Utby Ol-klubb       26:13    5:05 
    7 Selma Moqvist          Lerums SOK                  26:47    5:39 
    8 Ida Andersson          OK Alehof                   27:10    6:02 
    9 Elias Ljungquist       Tolered-Utby Ol-klubb       27:57    6:49 
   10 Linnea Wedberg-Kilnäs  Sjövalla FK                 29:01    7:53 
   11 Saga Fröstad           Kungälvs OK                 29:20    8:12 
   12 Märta Blide            Lerums SOK                  30:08    9:00 
   13 Marie Asplund          Kungälvs OK                 30:21    9:13 
   14 Olof Blide             Lerums SOK                  31:07    9:59 
   15 Erik Hogedal           Göteborg-Majorna OK         31:19   10:11 
   16 Arvid Backteman        Lerums SOK                  33:18   12:10 
   17 Edvin Borne            Frölunda OL                 33:25   12:17 
   18 Jakob Pihel            Sjövalla FK                 34:10   13:02 
   19 Arvid Aronsson         OK Kroppefjäll              34:33   13:25 
   20 Maja Elf               Tolered-Utby Ol-klubb       35:20   14:12 
   21 Moa Friman             Tolered-Utby Ol-klubb       36:23   15:15 
   22 Märta Ljungberg        Sjövalla FK                 36:28   15:20 
   23 Felix Falk             Göteborg-Majorna OK         37:33   16:25 
   24 Erica Abrahamsson      FK Herkules                 37:53   16:45 
   25 Lisa Falk              Göteborg-Majorna OK         38:40   17:32 
   26 Axel Douglasson        Tolered-Utby Ol-klubb       39:14   18:06 
   27 Ebba Wiberg            Sävedalens AIK              43:15   22:07 
   28 Liv Näslund            Sävedalens AIK              44:12   23:04 
   29 Rikard Larsson         IK Uven                     52:02   30:54 
   30 Gustav Larsson         IK Uven                     52:47   31:39 

      Ruben Rick             Kungälvs OK              j fullf.         
      Filip Klingberg        OK Alehof                ej start         
      Petter Hinder          Tolered-Utby Ol-klubb    ej start         



INSKOLNING  (33 2280 m                       

      Ida Gustavsson         IF Rigor                    Godk.         
      Anna Flakberg          IFK Göteborg                Godk.         
      Lisa Jonsson           Frölunda OL                 Godk.         
      Hanna Fuxborg          Sjövalla FK                 Godk.         
      Linus Pihl             OK Alehof                   Godk.         
      Alexander Gondinger    Klubblös                    Godk.         
      Johan Tiricke          Svaide-Roma SOK             Godk.         
      Tomas Tiricke          Svaide-Roma SOK             Godk.         
      Martin Steen           IK Uven                     Godk.         
      Rasmus Frödin          Sävedalens AIK              Godk.         
      Gustav Steen           IK Uven                     Godk.         
      Gustav Hök             Tolered-Utby Ol-klubb       Godk.         
      Petter Jonsson         Frölunda OL                 Godk.         
      Zebastian Arfwedson    Frölunda OL                 Godk.         
      Magdalena Petersson    FK Herkules                 Godk.         
      Arvid Persson          Klubblös                    Godk.         
      Oscar Wall Jungbjer    Göteborgs Skidklubb         Godk.         
      Oskar Sjölin           IK Uven                     Godk.         
      Lovisa Moqvist         Lerums SOK                  Godk.         
      Tobias Undeland        IFK Göteborg                Godk.         
      Alva Ahl               Göteborg-Majorna OK         Godk.         
      Arvid Larsson          Sävedalens AIK              Godk.         
      Emil Axelsson          Lerums SOK                  Godk.         
      Simon Nordberg         Göteborg-Majorna OK         Godk.         
      Axel Kullbrand         Klubblös                    Godk.         
      Ella Söderberg         IFK Göteborg                Godk.         
      Saga Ahl               Göteborg-Majorna OK         Godk.         
      Vega Norin             Frölunda OL                 Godk.         
      Elis Norin             Frölunda OL                 Godk.         
      Klara Säfsten          FK Herkules                 Godk.         
      Isabelle Hoffren       Göteborg-Majorna OK         Godk.         

      Adam Udén              Göteborg-Majorna OK      ej start         
      Arvid Larsson          Sävedalens AIK           ej start         



Öppen 1  (10)   2260 m                       

    1 Daniel Jönsson         Göteborg-Majorna OK         29:18    0:00 
    2 Emma Dahlen            Klubblös                    30:01    0:43 
    3 Lotta Leman            Göteborgs Skidklubb         34:22    5:04 
    4 Tea Emilsson           Göteborg-Majorna OK         35:36    6:18 
    5 Jon Emilsson           Göteborg-Majorna OK         35:40    6:22 
    6 Annika Karlsson        Lessebo OK                  46:03   16:45 
    7 Angelina Olsson        Klubblös                    57:37   28:19 
    8 Kristina Sjöström      Klubblös                  1:04:26   35:08 
    9 Christer Sjöström      Tolered-Utby Ol-klubb     1:04:32   35:14 
   10 Anne Klint             Markbygdens OK            1:10:57   41:39 



Öppen 2  (15)   3430 m                       

    1 Lena Carlström-Larsson Sävedalens AIK            1:04:46    0:00 
    2 Lars Einar Einarsson   Kungälvs OK               1:09:53    5:07 
    3 Carl Kylebäck-Wennerlö Sävedalens AIK            1:10:24    5:38 
    4 Sara Schagerlind       OK Bävern                 1:12:02    7:16 
    5 Yvonne Jungbjer        Göteborgs Skidklubb       1:13:37    8:51 
    6 Gunilla Karlsson       Tolereds Allmänna IK      1:13:39    8:53 
    7 Gun Johansson          OK Landehof               1:14:06    9:20 
    8 Veronika Strand        Klubblös                  1:15:30   10:44 
    9 Lisa Blide             Lerums SOK                1:19:46   15:00 
   10 Karin Nilsson          IK Trenne Ullared         1:30:31   25:45 
   11 Lovisa Nilsson         Kungälvs OK               1:30:44   25:58 
   12 Magnus Hederström      OK Skogshjortarna         1:31:53   27:07 

      Gunnar Valdemar Erikss Avesta OK                Ej godk.         
      Christina Wernersson   OK Orinto                Ej godk.         
      Elisabeth Janslätt     Tolered-Utby Ol-klubb    Ej godk.         



Öppen 3  (10)   4470 m                       

    1 Magnus Sjöström        Fjärås AIK                  52:39    0:00 
    2 Abel Buskqvist         Stenungsunds OK             55:34    2:55 
    3 Jessica Arfwedson      Frölunda OL               1:07:01   14:22 
    4 Per Genvad             Klubblös                  1:07:12   14:33 
    5 Elisabet Gondinger     Klubblös                  1:08:38   15:59 
    6 Niklas Gustavsson      IF Rigor                  1:12:39   20:00 
    7 Anna Hagman            Lerums SOK                1:26:27   33:48 
    8 Ove Nilsson            Svanesunds GIF            1:36:45   44:06 

      Mikael Kuhlin          Klubblös                 Ej godk.         
      Sofie Wiström          Klubblös                 Ej godk.         



Öppen 4  (45)   3210 m                       

    1 Jens Tiricke           Svaide-Roma SOK             31:09    0:00 
    2 Anni Engström          OK Orion                    41:18   10:09 
    3 Mattias Larsson        Kungälvs OK                 43:15   12:06 
    4 Daniel Robertsson      IFK Göteborg                43:43   12:34 
    4 Marie Nyqvist          IFK Göteborg                43:43   12:34 
    6 Ingemar Carlsson       Sävedalens AIK              43:49   12:40 
    7 Göran Sylvan           IF Rigor                    45:40   14:31 
    8 Ulf Persson            FK Herkules                 46:31   15:22 
    9 Kristina Johansson     OK Landehof                 48:54   17:45 
   10 Karin Cederlöf         KFUM Örebro                 51:15   20:06 
   11 Rune Jungbjer          Göteborgs Skidklubb         51:36   20:27 
   12 Anneli Gabrielsson     Kungälvs OK                 51:43   20:34 
   13 Lena Zetterberg        Markbygdens OK              51:59   20:50 
   14 Anna Sondell           IFK Göteborg                53:10   22:01 
   15 Birgitta Dahlström     Kungälvs OK                 55:42   24:33 
   16 Henrik Karlsson        Uddevalla OK                55:54   24:45 
   17 Tina Ledelius          IK Uven                     57:59   26:50 
   18 Jacob Thomas           Lerums SOK                  59:58   28:49 
   19 Tomas Algotsson        Sävedalens AIK            1:00:42   29:33 
   20 Malin Söderberg        IFK Göteborg              1:00:56   29:47 
   21 Lars Torstensson       Göteborgs Skidklubb       1:02:08   30:59 
   22 Britt-Marie Ekberg     OK Orinto                 1:03:10   32:01 
   23 Malin Källström        Klubblös                  1:03:19   32:10 
   24 Doris Eliasson         OK Landehof               1:04:28   33:19 
   25 Magnar Ervik           AstraZeneca IF            1:06:12   35:03 
   26 Petter Sjölin          IK Uven                   1:08:16   37:07 
   27 Teres Zachrisson       Kungälvs OK               1:08:45   37:36 
   28 Carl-Gustaf Carlsson   Tolered-Utby Ol-klubb     1:09:05   37:56 
   28 Daniell Lundell        Klubblös                  1:09:05   37:56 
   30 Carin Bengtsson        FK Herkules               1:09:25   38:16 
   31 Jan Bergman            Klubblös                  1:11:38   40:29 
   32 Ulla Tengnér           FK Friskus Varberg        1:12:50   41:41 
   33 Bengt-Åke Sjöström     Tolered-Utby Ol-klubb     1:14:08   42:59 
   34 Gunilla Andersson      OK Landehof               1:18:02   46:53 
   35 Lillemor Hallin        OK Landehof               1:18:48   47:39 
   36 Lillemor Gunnarsson    OK Gipen                  1:22:18   51:09 
   37 Karin Max              Frölunda OL               1:23:07   51:58 
   38 Maria Abrahamsson      Kungälvs OK               1:23:44   52:35 
   39 Uno Christer Berg      Sjövalla FK               1:25:20   54:11 
   40 Yngve Posse            IK Uven                   1:26:41   55:32 

      Maria Lindkvist        AstraZeneca IF           Ej godk.         
      Magdalena Agrell       Sävedalens AIK           Ej godk.         
      Peter Dykes            Fjärås AIK               Ej godk.         
      Marie Hallel           Sjövalla FK              Ej godk.         
      Johan Andersson        Klubblös                 Ej godk.         



Öppen 5  (35)   3990 m                       

    1 Kent Pettersson        IFK Göteborg                48:24    0:00 
    2 Katarina Rydén Markinh Göteborgs Skidklubb         51:43    3:19 
    3 Nisse Gunnarsson       OK Gipen                    52:15    3:51 
    4 Henrik Melkstam        Lerums SOK                  52:18    3:54 
    5 Karin Andersson        IK Wilske                   53:58    5:34 
    6 Jenny Johansson        Vänersborgs SK              56:28    8:04 
    7 Erik Pihl              Klubblös                    56:43    8:19 
    8 Filip Andersson        Klubblös                    56:58    8:34 
    9 Monica Olsson          Uddevalla OK                57:21    8:57 
   10 Jan-Erik Porath        Tolereds Allmänna IK      1:00:23   11:59 
   11 Stefan Johansson       Göteborgs Skidklubb       1:01:09   12:45 
   12 Erik Eriksson          Klubblös                  1:02:09   13:45 
   13 Magnus Ivarsson        Klubblös                  1:05:50   17:26 
   14 Sara Lindgren          IFK Göteborg              1:06:50   18:26 
   15 Jonas Ledelius         IK Uven                   1:11:23   22:59 
   16 Markus Danielsson      Fjärås AIK                1:11:54   23:30 
   17 Kim Dykes              Fjärås AIK                1:12:03   23:39 
   18 Paul Bergvall          FK Herkules               1:16:37   28:13 
   19 Fredrik Persson        IK Stern                  1:17:22   28:58 
   20 Anders Fransson        Tolered-Utby Ol-klubb     1:21:57   33:33 
   21 Erland Max             Frölunda OL               1:25:32   37:08 
   22 Sture Andersson        IF Rigor                  1:26:13   37:49 
   23 Ingvar Söderberg       Klubblös                  1:27:23   38:59 
   24 Bo Johansson           OK Skogshjortarna         1:28:23   39:59 
   25 Elisabet Hemlin        IK Uven                   1:28:55   40:31 
   26 Anna Rydström          FK Herkules               1:30:12   41:48 
   27 Marcus Kempe           Klubblös                  1:43:04   54:40 
   28 Margareta Petersson    IF Marin Väst             1:52:01 1:03:37 
   29 Kerstin Ingegerd Ahlqv IF Marin Väst             1:52:04 1:03:40 
   30 Åke Hermansson         Tolered-Utby Ol-klubb     2:17:10 1:28:46 
   31 John Johnsson          OK Landehof               3:02:48 2:14:24 
   32 Anna Nadeu             Klubblös                  3:14:02 2:25:38 

      Anders Ekberg          Markbygdens OK           Ej godk.         
      Helmut Hansen          Fjärås AIK               Ej godk.         
      Per Ånevall            Lerums SOK               Ej godk.         



Öppen 6  (6)    5430 m                       

    1 Joakim Lindkvist       Klubblös                  1:13:47    0:00 
    2 Mikaela Löfgren        Söders SOL Tyresö         1:17:05    3:18 
    3 Ulf Johansson          Markbygdens OK            1:34:06   20:19 
    4 Olof Andersson         IF Rigor                  1:35:16   21:29 
    5 Markus Forsgren        Klubblös                  2:08:53   55:06 

      Anna Max               Frölunda OL              Ej godk.         



Öppen 7  (43)   2840 m                       

    1 Anton Ledelius         IK Uven                     28:37    0:00 
    2 Tomas Friberg          Burseryds IF                29:24    0:47 
    3 Lina Samor             Sävedalens AIK              31:29    2:52 
    4 Sven Eriksson          OK Landehof                 32:33    3:56 
    5 Håkan B Samor          Sävedalens AIK              33:48    5:11 
    6 Anders Claesson        Burseryds IF                34:19    5:42 
    7 Kristina Wall Jungbjer Göteborgs Skidklubb         34:43    6:06 
    8 Henrik Dahlrot         IK Uven                     34:44    6:07 
    9 Isa Wigge              Säterbygdens OK             36:22    7:45 
   10 Ida Karlsson           Hässleholms OK              38:25    9:48 
   11 Peter Ramle            Sjövalla FK                 39:11   10:34 
   12 Magnus Jonasson        Emmaboda Verda OK           39:12   10:35 
   13 Lasse Olsson           Klubblös                    39:13   10:36 
   14 Pernilla Hedin         FK Herkules                 40:15   11:38 
   15 Elin Dölerud           Kils OK                     40:22   11:45 
   16 Nina Djerf             Lerums SOK                  41:22   12:45 
   17 Anna Bengtsson         FK Herkules                 41:23   12:46 
   18 Joakim Lundqvist       Göteborg-Majorna OK         43:18   14:41 
   19 Frida Stolt            Vänersborgs SK              44:27   15:50 
   20 Cecilia Flakeberg      IFK Göteborg                45:23   16:46 
   21 Monica Johansson       FK Friskus Varberg          46:46   18:09 
   22 Conny Wernersson       OK Orinto                   47:35   18:58 
   23 Frida Wallström        Sävedalens AIK              48:25   19:48 
   24 Lena Bergstrand        Kungälvs OK                 48:26   19:49 
   25 Lena Hörberg           IK Stern                    50:43   22:06 
   26 Lena Fritzell          IF Rigor                    50:47   22:10 
   27 Ingrid Margareta Cullb IK Stern                    55:17   26:40 
   28 Bo Johansson           FK Friskus Varberg          56:55   28:18 
   29 Kerstin Adrian         Sjövalla FK                 58:43   30:06 
   30 Rolf Zetterberg        Markbygdens OK              59:33   30:56 
   31 Evelina Eriksson       IF Marin Väst             1:00:00   31:23 
   32 Ulf Larsson            Lerums SOK                1:01:06   32:29 
   33 Ann-Christine Augustss Stenungsunds OK           1:01:30   32:53 
   34 Bert Karlsson          OK Landehof               1:02:49   34:12 
   35 Reine Spetz            Stenungsunds OK           1:03:01   34:24 
   36 Kerstin Olausson       Stenungsunds OK           1:03:41   35:04 
   37 Tina Holtthoff         Sjövalla FK               1:06:38   38:01 
   38 Roland Olsson          Sävedalens AIK            1:07:21   38:44 
   39 Eva-Lotta Stolt        Vänersborgs SK            1:08:57   40:20 
   40 Barbro Andreasson      Klubblös                  1:12:40   44:03 
   41 Lars-Göran Georg Cullb IK Stern                  1:13:52   45:15 
   42 Elisabeth Lundqvist    Göteborg-Majorna OK       1:28:53 1:00:16 
   43 Marie Berg             IK Uven                   1:43:41 1:15:04 



Öppen 8  (42)   4850 m                       

    1 Magnus Carlstedt       Sävedalens AIK              37:21    0:00 
    2 Jon Larsson            OK Skogshjortarna           39:42    2:21 
    3 Dids Jenkins           IFK Göteborg                42:24    5:03 
    4 Martin Nilsson         Kungälvs OK                 43:34    6:13 
    5 Erik Jonsson           Hestra IF                   43:55    6:34 
    6 Thomas Karlsson        Sjövalla FK                 45:36    8:15 
    7 Carl-Henry Andersson   OK Orinto                   45:46    8:25 
    8 Per Kjellander         Göteborg-Majorna OK         46:45    9:24 
    9 Jonas Axelsson         Stigmännen Karlshamns OK    47:07    9:46 
   10 Lars Hagstedt          Uddevalla OK                49:06   11:45 
   11 Emil Håkansson         IFK Göteborg                49:25   12:04 
   12 Lars Munther           Sävedalens AIK              50:27   13:06 
   13 Leif Einarsson         Kungälvs OK                 50:50   13:29 
   14 Gunnar Markinhuhta     Göteborgs Skidklubb         51:24   14:03 
   15 Peter Danielsson       Fjärås AIK                  51:38   14:17 
   16 William Daniel Rex     OK Landehof                 52:54   15:33 
   17 Anthony Lewther        Klubblös                    53:18   15:57 
   18 Yvonne Fjordside       Sävedalens AIK              53:38   16:17 
   19 Gustav Jonsson         OK Skogshjortarna           53:40   16:19 
   20 Stellan Bondesson      Lerums SOK                  54:00   16:39 
   21 Klas Åström            FK Herkules                 54:36   17:15 
   22 Mats Ahnheim           Tibro OK                    54:45   17:24 
   23 Bo Håkansson           IFK Göteborg                55:52   18:31 
   24 Anders Jonsson         IF Marin Väst               57:18   19:57 
   25 Jonas Leander          Lerums SOK                  58:05   20:44 
   26 Caroline Wilbois       Göteborgs Skidklubb         59:55   22:34 
   26 Fredrik Persson        FK Åsen                     59:55   22:34 
   28 Stefan Stolt           Vänersborgs SK            1:01:41   24:20 
   29 Maria Munther          Sävedalens AIK            1:03:52   26:31 
   30 Calle Berg             Sjövalla FK               1:05:37   28:16 
   31 Ulf Elmqvist           IK Uven                   1:08:30   31:09 
   32 Birgitta Hosa          Idefjordens SK            1:08:56   31:35 
   33 Björn Bältsjö          Sävedalens AIK            1:09:43   32:22 
   34 Jennie Lööf            Eksjö SOK                 1:10:07   32:46 
   35 Clyde Persson          Ljungskile FK             1:10:46   33:25 
   36 Kurt Ekberg            OK Orinto                 1:13:22   36:01 
   37 Johanna Stolt          Vänersborgs SK            1:17:04   39:43 
   38 Knut Bertil Fritzell   IF Rigor                  1:20:21   43:00 
   39 Eva Samuelsson         Kungälvs OK               1:21:36   44:15 
   40 Erland Berg            IK Uven                   1:39:01 1:01:40 
   41 Kåre Tengnér           FK Friskus Varberg        1:43:13 1:05:52 

      Berth Karlsson         IFK Göteborg             Ej godk.         



Öppen 9  (20)   6700 m                       

    1 Erik Engstrand         IFK Göteborg                47:29    0:00 
    2 Martin Larsson         IFK Göteborg                48:00    0:31 
    3 Henrik Eriksson        Sävedalens AIK              49:31    2:02 
    4 Martin Hogedal         OK Orion                    50:55    3:26 
    5 Stefan Andersson       FK Friskus Varberg          51:36    4:07 
    6 Andreas Wikström       Uddevalla OK                52:07    4:38 
    7 Martin Claesson        IFK Göteborg                52:14    4:45 
    8 Anders Frelek          FK Åsen                     56:57    9:28 
    9 Richard Sott           Frölunda OL                 58:56   11:27 
   10 Jennie Andersson       Sävedalens AIK            1:01:36   14:07 
   11 Jonas Nilsson          FK Herkules               1:02:21   14:52 
   12 Björn Persson          Växjö OK                  1:04:23   16:54 
   13 Lars Ohlsson           OK Skogshjortarna         1:05:29   18:00 
   14 David Hägg             Gotlands Bro OK           1:07:25   19:56 
   15 Erik Lauri             FK Herkules               1:12:45   25:16 
   16 Markel Bertilsson      Hestra IF                 1:13:41   26:12 
   17 Graham Kemp            Klubblös                  2:12:34 1:25:05 

      Jonas Leissner         Klubblös                 Ej godk.         
      Stefan Johansson       Frölunda OL              Ej godk.         
      Tomas Pettersson       IFK Göteborg             Ej godk.